Meme Estetiği Rehberi

Meme Küçültme Ameliyatı

65 / 100

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme operasyonu, kadınların sıklıkla tercih ettiği estetik uygulamalardan bir tanesidir. Meme küçültme ameliyatının keyfi olarak yapılma imkânı bulunurken, zaruri sebeplere bağlı olarak da ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı  birlikte, kombine estetik operasyonlar da uygulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatı esnasında, meme derisinin toplanması ve meme dikleştirmesinin yapılması mümkündür. Meme küçültme ameliyatının uygulanışı ve operasyonun özellikleri, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Meme Küçültme Ameliyatının Sebepleri Nelerdir?

 • Göğüs küçültme ameliyatı nedenleri arasında zaruri ya da isteğe bağlı etkenler yer almaktadır. Meme küçültme ameliyatı nedenleri arasında yer alan faktörler şunlardır:

  • Meme boyutunun fazla olması ve taşıma güçlüğü çekilmesi
  • Memelerde sarkmalar görülmesi
  • Memelerin boyun kısmına zarar vermesi
  • Sırt, kol ve boyun ağrısı yaşanması
  • Meme uçlarında sarkmaların yaşanması
  • Spor faaliyetlerinde hareket güçlüğü yaşanması
  • Görüntüde orantısızlık yaşanması
  • Omuzlarda çökmelerin yaşanması
  • Meme altında kızarıklık ve yara oluşumu
  • Sütyen ve kıyafet bulmada zorluk yaşanması

  Meme yapısının büyük olmasına bağlı olarak ortaya çıkan etkenler, meme küçültme ameliyatının sebepleri sayılmaktadır

  Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

  Göğüs küçültme ameliyatının özellikleri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  • Meme küçültme ameliyatının gerçekleştirilmesi için kişilere lokal ya da genel anestezi uygulanmaktadır.
  • Lokal anestezi esnasında, damar yolundan sedasyon verilerek kişiler uyutulur.
  • Meme altındaki deri ve yağ tabakasının fazlalığının alınmasıyla uygulanan meme küçültme ameliyatı, en fazla 2 saat sürmektedir.
  • Meme içindeki fazla yağ tabakasının alınması için ufak bir liposakşın uygulaması yapılmaktadır.
  • Meme içi boşaltıldıktan sonra, sarkan derin toparlanmakta ve ihtiyaca göre kesilmektedir.
  • Meme yapısının dikleşmesi için ihtiyaca göre meme protezi de uygulanmakta ve meme başı dikleştirilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süresi

Meme küçültme operasyonunun iyileşmesi için ortalama 1 hafta istirahat edilmesi gerekir. Meme küçültme operasyonunun yapıldığı günün ardından, hastalar 1 gece yatış yapmakta ve ertesi günü taburcu edilmektedir. Lokal anestezi tercihinde, hastanede geceleme gereği ortadan kalkacaktır. Çok büyük boyuttaki göğüsler için kanama olmaması adına, ameliyat sonrasında drenler kullanılmaktadır. Dren takılan hastalar, birkaç gün sonra drenleri aldıracaktır. Hastane çıkışında, hastalara sporcu sutyeni giydirilmektedir. Sporcu sutyeninin en az Sporcu sutyeninin en az 2 hafta kullanılmaya devam etmesi gerekir. Meme küçültme ameliyatının iyileşme süreci ortalama 6 ay ila 12 ay aralığında değişiklik gösterir. Ameliyatın ilk gününden itibaren, ödem, şişlik ve morluklarla karşılaşılması mümkündür.

Meme Küçültme Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme küçültme ameliyatından sonra, hastaların dikkat etmesi gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Ameliyattan hemen sonra, ameliyat yerine buz kompres yapılmalıdır. Ameliyat yerine buz uygulaması yapılmadığında, bölgede ödem ve morlularla karşılaşılmaktadır. Sporcu sutyeninin en az 1 hafta takılması ve duşlarda dahi çıkarılmaması gerekir. Ameliyattan 3 gün sonra, kısa süreli ılık bir duş alınabilir. İlk 4 hafta geçmeden, ağır sporlara başlanmaması gerekir. 1 hafta dinlendikten sonra, günlük yaşantıya devam edilebilir.

Meme Küçültme Ameliyatında İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyat izi, meme katlantında ya da koltuk altında ufak çaplı görülebilir. Meme ucundan kesi yapıldığında, herhangi bir iz kalması mümkün değildir. Meme küçültme operasyonunda, meme üzerinden kesilen deri miktarına göre yara izi ve kesi boyutu artacaktır. Koltuk altından kesi yapıldığında, meme üzerinde herhangi bir yara izi ya da dikiş bulunmayacaktır. Meme katlantında kesi yapıldıktan sonra, kalan deri uzmanlar tarafından toplanmakta ve meme ucunun tam altında toplanmaktadır. Tercih edilen uygulamaya göre, meme üzerindeki iz oranı değişecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı