Estetik Sık Sorulanlar

Liposakşın nedir? Herkes Yaptırabilir mi?

63 / 100

Liposakşın(Lipsuction) Nedir?

liposakşın, vücudun çeşitli bölgelerinde biriken yağların vakum tekniği veya şırıngayla çekilip alındığı cerrahi bir işlemdir. Bölgesel yağların giderilmesinde en çok tercih edilen işlemin adıdır.


Liposakşın Kimlere Yapılır?


Liposakşın, kimlere yapıldığı
hakkında bilgiler aktarılırken, operasyonun obezite problemi olmayan fakat bölgesel olarak giderilemeyen yağlanma problemine sahip olan kişilere uygulandığı, yağ dokusunu uzaklaştırma yöntemi ile daha iyi bir şekle sahip vücut yapısına ulaşmayı sağladığı detaylarına değinilir. Operasyon, çeşitli tıbbi yöntemler ile akışkan hale getirilen yağ dokularının, 2 mm çapındaki kesikler içinden, maksimum 3 mm çapındaki uzun kanüller ile vakumlanması ve uzaklaştırılması işlemidir.

Liposuction, kalp hastalığı, diyabet ve sistemik sağlık problemleri olan kişilere gerekli testler ardından her hangi bir komplikasyon riski görülmemesi halinde yapılırken, hamile veya yeni doğum yapmış olan kişilere uygulanmamaktadır. Diğer yandan, ileri obezite problemleri olan bireylerin Liposuction’u tercih etmek yerine, bir uzmana danışarak kontrollü diyete girmeleri önerilir. Liposuction bir kilo verme yolu olmamakla birlikte, bölgesel yağlanmaları gidermek için kullanılır.

Liposakşın(Liposuction) Hangi Bölgeler İçin Uygundur?

Liposuction için uygun alanlar:

 • Erkeklerde Liposuction için uygun bölgeler: bel çevresi, karın bir diğer ifade ile simit bölgesi, boyun altı yağ alımı için uygun alanlardır.
 • Kadınlarda Liposuction için uygun bölgeler: Karın, bel, kalça, basen, dizlerin ve bacakların iç kısımları, ayak bilekleri, boyun altı (gıdı), sırt ve kolların altları yağ alımı için uygundurlar.

Diğer yandan, bacakların ön yüzleri, kalçaların alt bölümünden ise aşırı yağ alınmamasında fayda görülür.

Liposakşın (Liposuction) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Liposuction operasyonun yapılması hakkında detaylar şöyledir:

 • Operasyon ile yağ alımı yapılması amaçlanan bölgeye 2 mm’lik kesiler oluşturulur.
 • Bu kesiler yardımı ile maksimum 3mm çapında içi boş kanüller kullanılarak, deri altında yer alan yağ dokusuna ulaşılır.
 • Bu yağ dokusu üzerinden gerekli miktarda yağ aspiratör ile emilir. Aspiratör, kanüllerin bağlı olduğu ve vakum işlevini sağlayan tıbbi alettir.

Bu aşamalar sayesinde bölgesel olarak oluşan aşırı yağlardan kurtulan bel, basen, kol altı, boyun altı gibi alanların incelmesi ve belirgin hatlara ulaşmaları sağlanır. Operasyonda asıl amaç, yağların içlerinde depolanabildiği hücreleri almaktır. Bu amaca göre gerçekleştirilen operasyon işlemleri ardından, başarılı sonuçlar elde edilir.

Liposakşın (Liposuction) Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl?

Liposuction ardından iyileşme evresi hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar:

 • Operasyon ardından özel olarak üretilmiş olan korselerin kullanımı gerçekleştirilir. Bu korseler iyileşme döneminde kullanılırlar.
 • İyileşme döneminde korse kullanımı, alınana yağ dokusunun miktarına bağlı olarak 4 veya maksimum 8 hafta kadar kullanılır.
 • Bu haftalar içerisinde operasyon ardından oluşan ödemin indiği gözlemlenir.
 • İşlemden bir hafta sonra ise dikişlerin alımı yapılmaktadır.
 • İyileşme dönemi içinde yer alan, Operasyon ardından girilen 1 ila 3 haftalık dönemden sonra kişi günlük yaşantısına kolaylıkla devam eder.
 • 3 ila 4 hafta sonunda ise tamamen iyileşmeler gözlemlenmeye başlanır. Bu dönemde kişi yaptığı günlük egzersizlere geri dönebilecek aşamaya gelir.

Lazer Lipoz, Liposuction Farkları Nelerdir?

Liposuction ve lazer lipoz ayrılıkları:

 • Lazer lipoz, diod lazer tekniğiyle direk olarak yağ hücrelerinin zarlarının patlatılması işlemidir. Liposuction işleminde ise yağlar direk olarak vakumlanma tekniği ile alınırlar.
 • Diğer bir fark, Lazer lipoz ile patlatılan yağ dokuları vücuttan idrar yoluyla atılırken, Liposuction sonunda yağ dokuları kanüller ile yapılan vakumlanma işlemi sonunda doğrudan vücuttan atılır.
 • Lazer lipoz daha fazla çene altı ve yüz bölgesi gibi cilt gevşekliği bulunana alanlarda yağ alımı için tercih edilirken, Liposuction ile bel, baseni kol altı, sırt, boyun altı gibi alanlarda yağ alımı gerçekleştirilir.
 • Yağ dokusunun idrar ile atılamayacak kadar fazla olduğu durumlarda Lazer Lipoz kullanılamaz. İşlem için Liposuction tercih edilir.Referans Alınan: Liposakşın Nedir? 
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı