Sağlık Rehberi

Hamilelikte 1.Hafta Belirtileri ve Önerileri

Hamileliğin ilk haftalarında henüz ortada bir bebek yoktur. Fakat vücut yumurtlama günü için hazırlık içindedir. Rahmin iç çepezi kalınlaşır.

1 HAFTALIK VE 2 HAFTALIK GEBELİK

Hamileliğin ilk haftalarında henüz ortada bir bebek yoktur. Fakat vücut yumurtlama günü için hazırlık içindedir. Rahmin iç çepezi kalınlaşır. Önlenmiş yumurtanın gelişi için yavaş yavaş hazırlanır ve yumuşak bir yatak haine gelir. Peki ortada bir bebek yokken, hatta henüz hamile bile değilken, neden buna hamileliğin 1. Ve 2. Haftası deniyor diye merak edebilirsiniz. Spermin yumurtayla buluştuğu anı tam olarak tespit etmek zordur. Tam olarak belirlenmesi zor olmayan tek tarih son adet tarihinin ilk günüdür. Doktorlar bu tarihi hamileliğin standart başlangıç tarihi olarak kullanılır.

GEBELİK NASIL HESAPLANIR ?

Gebeliğin ilk haftasının hesaplanması biraz karışıktır. Bunun sebebi ilk 2 haftayı tamamlamadan gebe sayılmamaktadır. Hamilelik ancak 2. Haftanın sonunda gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1. Ve 2. Haftalarda beden hamileliğe hazırlanır. Uzmanlara göre gebeliğin ilk haftası, son adet döneminin başlangıcıdır.

Gebelik hesaplama sırasında, son adet kanamasının başlangıcı referans olarak alınır. Yani son adet tarihinin başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplanır. Bu da bebek ana rahmine henüz düşmediği halde, adet kanamasını gebeliğin bir parçası olarak kabul ettikleri anlamına gelir.

 

 

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Arasında En Sık Rastlananlar Şunlardır:

Adet dönemi gecikmesi,
Mide bulantısı veya kusma,
Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme,
halsizlik,
Yorgunluk,
Uyku hali,
Sık sık idrara çıkma,
Ağızda metalik tat,
Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler,
Pelvik bölgesinde yeni bir duyarlık hissi,
Kokulara karşı aşırı duyarlılık,

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı