Burun Estetiği Rehberi

Kemerli Burun Estetiği

73 / 100

Hafif Kemerli Burun Estetiği

Kemerli burun ameliyatı, burun şeklinden hoşlanmayan kadın ve erkeklerin en fazla tercih ettiği estetik cerrahi uygulamalarından bir tanesidir. Estetik cerrahide büyük ilerleme kaydedilen burun estetiği operasyonları, özellikle kemerli burun estetiği üzerine yoğunlaşmıştır.

Burun içindeki kemikte oluşan yamukluk ve çıkıntılar, burun şeklinde kemer oluşmasına yol açacaktır. Kemerli burunların normal hale gelmesi için burun kemiği düzeltilir ve ideal burun görüntüsü elde edilir. Kemerli burun ameliyatından sonra, kişiler ömür boyu düzgün bir burna sahip olacaktır. Kişilerin tekrardan ameliyat olmasına gerek kalmadığından, burun estetiği tek seferlik uygulama sayılmaktadır. Kemerli burun ameliyatı ve burun estetiği hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Kemerli Burun Ameliyatının Özellikleri Nelerdir?

Burun estetiği operasyonları arasında en fazla tercih edilen uygulamalardan bir tanesi de kemerli burun ameliyatıdır. Kemerli olan burunlar, iki ayrı yöntemle ameliyat edilmekte ve burun kısmındaki kemerler törpülenmektedir. Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak iki ayrı kategoride gerçekleştirilen burun estetiği, özel teknikler sayesinde kolaylaştırılmıştır. Kemerli burun ameliyatıyla birlikte, burun kaldırma ve burun ucu şekillendirme gibi operasyonlar da gerçekleştirilmektedir. İsteğe göre, kombine estetik operasyonlar hazırlanır ve hastalar tek seferde birden fazla estetik operasyon geçirir. Badem göz ameliyatı, yüz germe ameliyatı, çene ucu estetiği ve kepçe kulak estetiği, kemerli burun ameliyatıyla birlikte gerçekleştirilebilir.

Kemerli Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kemerli burun estetiğinin uygulanışı için hastalara genel anestezi verilir. Lokal anesteziyle ameliyat yapılsa da hastaların psikolojilerini korumak adına genel anestezi uygulanmaktadır. Uygulama için açık ve kapalı rinoplasti yöntemlerinden bir tanesi tercih edilmektedir:

  • Açık Rinoplasti: Açık rinoplasti için burun deliklerinin altından ufak bir kesi açılmakta ve deri çizgisi boyunca genişletilmektedir. Estetik cerrahın daha kolay uygulama yapması için ideal görüş açısı sağlanmaktadır. Kemik ve kıkırdaklarla ilgili işlemlerde, açık ya da kapalı kesinin bir farkı olmayacaktır trafik kazası, doğuştan gelen eksiklikler ya da ileri düzey deformesi bulunan kişiler, açık rinoplasti üzerinden ameliyat edileceklerdir.
  • Kapalı Rinoplasti: burun deliklerinin iç kısmından kesi açılarak, ameliyat sonrasında yara izi oluşumu engellenmektedir. Kapalı şekilde uygulanan ameliyatta, kemerli burun düzeltilir ve kıkırdaklar istenen şekilde ayarlanır. Açık rinoplasti uygulamasına göre, daha hızlı sürede iyileşir.

Kemerli Burun Ameliyatının İyileşme Süreci Nasıldır?

Kemerli burun estetiğinin iyileşmesi için en az 6 aylık sürece ihtiyaç vardır. Hastaların göz altlarında ve burun bölgesinde, ameliyat sonrası morarma ve şişlikler görülecektir. İlk 1 haftalık süreçte, hastaların yüksek yastıkta uyuması ve başını aşağı indirmemesi gerekir. Morluk ve şişlikleri en aza indirmek için sürekli buz kompres uygulaması yapılmalıdır. Buz kompres uygulamasıyla, hastalardaki ödemler en aza indirilecektir. Oluşan morluk ve ödemlerin geçmesi için doktorlar tarafından merhem ve ilaç tedavisine başlanır. Ağrısız ve acısız şekilde yapılan ameliyat sonrasında, ağızdan ağrı kesici alınması yeterli olacaktır.

Kemerli Burun Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiğinden önce dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

  • Burun estetiği için tercih edilecek doktorun dikkatli seçilmesi gerekir. Alanında uzmanlaşmış doktorlar tercih edilerek, istenen sonuca sağlıklı şekilde erişilebilir.
  • Yaş, cinsiyet ve sağlık gibi semptomlar, kemerli burun ameliyatının önemli kriterleri arasındadır.
  • Kemerli burun ameliyatına girmeden önce, yapılacak estetik operasyonların detaylıca konuşulması ve ameliyat sonrası ortaya çıkacak görüntü için 3D resimlerin incelenmesi gerekir.

Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ya da farklı kronik hastalıkları bulunan kişiler, ameliyat öncesinde hastalıklarını kontrol altına almalıdır. Kemerli burun ameliyatından önce, doktorlarla tüm detayların konuşulması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı