Burun Estetiği Rehberi

Burun tıkanıklığı nedir? Burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı nedir?


Burun tıkanıklığı oluşumu
, birbirinden farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Burun tıkanıklığı sorunuyla karşılaşan kişiler, kronik ya da akut sorunlardan kaynaklanan semptomlarla karşılaşmaktadır. Burun tıkanıklığının altında yatan farklı bir sebebin olması, kişilerin estetik cerrahiye başvurmasını zorunlu kılacaktır.

Burun tıkanıklığının gribal enfeksiyonlara ya da mevsimsel geçişlere bağlı olması durumunda, ilaç tedavisi ve bitkisel tedavilerle tıkanıklığı geçirilmektedir. Burun tıkanıklığının oluşum sebepleri ve problemin ortadan kalkması için yapılması gereken işlemler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı sebepleri, kalıcı ve geçici olarak iki farklı kategoride incelenmektedir:

 • Nazal septum olarak adlandırılan, kıkırdak ve kemikten meydana gelen orta kısımda, eğrilikler oluşmaktadır. Eğrilikler sebebiyle
 • Nazal septum eğriliği, kişilerin nefes alması güçleşir ve burun tıkanıklığı meydana gelir. Nazal septumdaki eğriliğe, nazal septum deviasyonu adı verilmektedir.
 • İki burun deliğinde de 3 adet bulunan konka adlı burun etleri, zaman içerisinde şişmekte ya da doğuştan şişik olmaktadır. Konkaların şişmesi, burun içinde tıkanıklığa ve nefes almada güçlüğe yol açmaktadır.
 • Sinüslerde iltihaplanmaya bağlı sinüzit oluşumu yaşandığında, burunda tıkanıklıklar meydana gelmektedir.
 • Soğuk havalarda sinüslerin şişmesi, burun tıkanıklığını etkilemektedir.
 • Vücut direnci düştüğünde, enfeksiyon kapılır ve burun tıkanıklığına yol açılır.

Burun Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı bulguları şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı oluşumunda, hastalar ağızdan nefes alıp vermeye ve burundan nefes almayı durdurmaya başlayacaklardır.
 • Sürekli ağızdan nefes alındığından, hastalarda ağız ve nefes kokusu meydana gelecektir.
 • Burundaki kanalların tamamen tıkandığı hissiyatı, burun tıkanıklığının etkileri arasında yer alır.
 • Burun tıkanıklığına bağlı olarak, gözlerde ağırlaşma ve göz kapaklarında şişme görülebilir.
 • İki kaşın ortasında ve alında şiddetli ağrılar meydana gelecektir.
 • Sürekli ağız yoluyla nefes alınıp verilmesi, dudaklarda kuruluk yapacaktır.
 • Boğazlarda enfeksiyona bağlı şiş ve ağrıların görülmesi, burun tıkanıklığının oluşturduğu sonuçlardan bir tanesidir.
 • Kurunda kuruluk ve kaşıntılar görülür.
 • Sürekli hapşırma hissi yaşanmakta ve buna bağlı burun akıntısı oluşturulmaktadır.

Kronik ya da bulaşıcı bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığında, her hasa için farklı bir semptomla karşılaşılması olasıdır.

Burun tıkanıklı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığının tedavisi için tıkanıklığa sebep olan etkenler takip edilmelidir. Eğer kronik bir hastalık ya da yapısal bir bozukluk sebebiyle burun tıkanıklığı oluşuyorsa, cerrahi müdahale sonrasında tıkanıklığın etkileri ortadan kaldırılacaktır. Geniz eti, burun eti ya da burun kemiğindeki bozukluklar, burun ameliyatı sonrasında tamamen giderilmekte ve burun tıkanıklığı ortadan kaldırılmaktadır. Burun tıkanıklığının sebebi mevsimsel sebepler ya da sinüsler olduğunda, doktorlar tarafından gerekli ilaç tedavisi başlatılacaktır. Burun içi temizleme suyu, burun fısfısı, gargara ve gerekli durumlarda başlanan antibiyotik tedavisiyle, burun tıkanıklığı etkenleri ortadan kaldırılır.

Burun Tıkanıklığı Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır

Burun tıkanıklığının bitkisel çözümü için birbirinden farklı uygulama geliştirilmiştir. En fazla tercih edilen burun tıkanıklığı tedavisi, okaliptüs ve mentol kullanımıdır. Okaliptüs yağının koklanması, nane yağıyla burun içine masaj yapılması ya da okaliptüs yağının burun içine damlatılması gibi birçok uygulama mevcuttur.

Sıcak su buharı, sinüslerin gevşemesine ve konkaların küçülerek normal haline gelmesine yardımcı olmaktadır. Sıcak suyun içerisine, bir miktar lavanta yağı, okaliptüs yağı ve isteğe göre limon yağı damlatıldıktan sonra, bir örtü yardımıyla sıcak su buharının içinde durulmalıdır.

Buhar ve içindeki yağların etkisiyle, burundaki tıkanıklık açılır ve burun akıntısı başlar. Sinüslerin temizlenmesini sağlayan sıcak su buharı, aynı zamanda baş ağrısını da geçirecektir. Burun tıkanıklığının doğal tedavisi için uzmanlara danışılması gereklidir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı