Burun Estetiği Rehberi

Burun Estetiği Nasıl Yapılır

65 / 100

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği yapmak için açık rinoplasti adı verilen burun delikleri arasından küçük kesi açılması veya kapalı rinoplasti olarak ifade edilen kesinin burun delikleri içerisinden açılması işlemleri uygulanır. Açılan kesiler içerisinden burnun şekil bozuklarına uzman cerrahça müdahale edilir. Açık rinoplasti ile operasyon için cerrahın görüş açısının genişletilmesi sağlanır. Kapalı rinoplastide cerrahın görüş açısı daha az olmasına rağmen, operasyon ardından hastanın iyileşme süresi daha kısa sürer. Diğer yandan kapalı burun estetiği uygulamaları sonunda dikiş izi kalmamaktadır. Kapalı yöntem ile küçük boyutlarda oluşan burun şekli bozuklarının giderilmesi tercih edilir.

 • Açık Ameliyat: Burnun iç ve dış bölümlerinde kesikler açılır. Daha sonra bu kesiklerden burunun iç kısımlarında bulunan kıkırdaklar düzeltilir. Basit cerrahi işlemlerinde genellikle bu yöntem kullanılmaktadır. Özellikle burnun uç kısmındaki dezenformasyonlar bu metot ile giderilir.
 • Kapalı Ameliyat: Bu ameliyatta ise burnun orta bölümündeki eğrilikler düzeltilir. Eğer nefes almayı engelleyen bir kemik veya et var ise bu yolla törpülenir ya da alınır.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği gerçekleştirilmesi sırasında burun delikleri içerisinden kapalı yöntem ile kesi açılıp, burun ucunda yer alan kıkırdak bölümüne müdahale edilerek, istenilen estetik burun ucu görüntüsüne ulaşılması sağlanır. Bu operasyonda burun kemiği kısmına dokunulmaz. Operasyon sonunda burun ucunun nasıl bir yapıya, görünüme sahip olacağı ise burun ucu estetiği öncesinde belirlenir.

Burun ucu estetiği operasyonu ile burun ucunun olması gerekenden geniş yapıya sahip olması, sıkıştırılmış gibi görünmesi, burun deliklerinin birbirleri ile simetrik olması, burun ucunda düşüklük, aşırı kalkıklık ve sivrilik gibi problemlerin giderilmesi sağlanır. Opreasyon sırasında doğrudan burun ucunda yer alan kıkırdak yumuşak dokuya müdahale edilerek, estetik ve orantılı bir görünüme kavuşturulması sağlanır.

Burun Estetiği Neden Yapılmalıdır?

Burun estetiği yapılma sebepleri:

 • Burunda yer alan doğumla gerçekleşmiş veya sonradan meydana gelmiş şekil bozukları,
 • Şekil bozukluklarının nefes almada güçlüğe yol açması,
 • Burnun iç kısmında yer alan ve dışarıdan fark edilmeyen yapısal bozukların bulunması,
 • Burun kemiğinde eğrilik veya çıkıklık bulunması,
 • Kıkırdak bölümünde gözle görülebilen yapısal bozukluklar,
 • Burnun aşırı büyük ve geniş olması, asimetriklik problemi yer alması,

Bu sebeplere bağlı olarak yapılan burun estetiği operasyonları ile sorunların giderilmesi sağlanır. Burun ucunda, kemerinde ve içyapısın yer alan şekil bozuklukları giderilerek, estetik bir burun görünümü elde edilir. Diğer yandan şekil bozukluklarının neden olduğu nefes alamama problemleri giderilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyat gerektirmeyen burun estetiği hakkında detaylar şu şekilde sıralanır:

 • Burunda yer alan şekil bozuklarının ileri düzeyde olmadığı durumlarda tercih edilir.
 • Burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması ile gerçekleştirilir.
 • Burun ucu düşüklüğü, kontür problemi, kırışık görünüm, basıklık gibi problemleri gidermek için uygulanır.
 • İnsan sağlığına uyumlu dolgunun kullanılması ile kısa sürede gerçekleştirilen ameliyatsız burun estetiği ile doğuştan düşük olan veya ilerleyen yaş etkisi ile düşen burun uçlarının estetik bir görünüme ulaşmaları sağlanır.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadar?

Burun estetiğinde iyileşme süreci, ortalama 1 aydır. Estetik operasyon ardından 4 ila 6 saat sonra hasta kolaylıkla yağa kalkar. Maksimum bir gece gözlem altında tutulma işlemi ardından taburcu edilirler.  Burunda yer alan tamponlar operasyon 2 gün sonra alınırken, burun sırtında yer alan kalıp 1 hafta sonra çıkarılır. 10 gün içerisinde ise hafta tam anlamı ile normal hayatına geri döner ve iş yaşantısına devam eder. Bir hafta ile 10 gün içerisinde, operasyon öncesi şişlik ve morluklar azalmaya başlar. Ameliyat üzerinden 1 ay geçmesi halinde ise operasyon sonrası gözlemlenen ve oluşması normal olan ödemin % 75 ile 80’lik kısmı kaybolur. Hedeflenen tam oturmuş burun şekli ise operasyonu takip eden 1 yıl içerisinde oluşur. Burun estetiği operasyonu süreci sonunda, burunda yer alan şekil bozuklukları problemleri tamamen geride bırakılır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı